Hrvatska rukometna reprezentacija ostvarila je treću pobjedu na Svjetskom rukometnom prvenstvu u Francuskoj. Hrvati su ovaj put savladali Bjelorusiju s 31:25 (18:15) u trećem kolu grupe C.

Ovom pobjedom Hrvatska je i teoretski osigurala plasman u osminu finala dva kola prije kraja takmičenja po grupama.

Hrvatsku je do pobjede predvodio Luka Cindrić sa osam golova, pet je dodao Zlatko Horvat, a četiri Domagoj Duvnjak.

Slovenija je lakše od očekivanog savladala Makedoniju sa 29:22 (16:10), a Veselin Vujović na klupi pobjednika nadmudrio je makedonskog kormilara Linu Červara.

Od početka do kraja Slovenci su imali prednost, predvođeni odličnim golmanom Matevžom Skokom (14 odbrana) koji je bio i igrač utakmice.

Najefikasniji kod pobjednika bili su Marguč i Bezjak sa po četiri pogotka. Kod Makedonaca, Kiril Lazarov dao je 9 golova.

U skandinavskom derbiju Danska je bila bolja od Švedske, a golman Danaca Niklas Landin imao je nevjerovatne 23 odbrane.

Rezultati i raspored svih utakmica grupne faze

GRUPA A (Nantes):

Prvo kolo: Francuska – Brazil 31:16, Rusija – Japan 39:29, Norveška – Poljska 22:20.

Drugo kolo: Japan – Francuska 19:31, Brazil – Poljska 28:24, Norveška – Rusija 28:24.

Treće kolo: Francuska – Norveška 31:28, Brazil – Japan 27:24, Poljska – Rusija 20:24.

Poredak: Francuska 6 bodova, Norveška 4, Brazil 4, Rusija 4, Poljska 0, Japan 0.

Četvrto kolo – 17. januara: 14.00 Norveška – Brazil, 17.45 Poljska – Japan, 20.45 Rusija – Francuska.

Peto kolo – 19. Januara: 14.00 Rusija – Brazil, 17.45 Francuska – Poljska, 20.45 Japan – Norveška.

 

GRUPA B (Metz):

Prvo kolo: Slovenija – Angola 42:25, Makedonija – Tunis 34:30, Španija – Island 27:21.

Drugo kolo: Island – Slovenija 25:26, Tunis – Španija 21:26, Angola – Makedonija 22:31.

Treće kolo: Island – Tunis 22:22, Slovenija – Makedonija 29:22, Španija – Angola 42:22.

Poredak: Slovenija 6, Španija 6, Makedonija 4, Island 1, Tunis 1, Angola 0.

Četvrto kolo – 17. januara: 17.45 Slovenija – Tunis, 20.45 Angola – Island, 18. januara: 20.45 Makedonija – Španija.

Peto kolo – 19. januara: 14.00 Tunis – Angola, 17.45 Makedonija – Island, 20.45 Španija – Slovenija.

 

GRUPA C (Rouen):

Prvo kolo: Bjelorusija – Čile 28:32, Njemačka – Mađarska 27:23, Hrvatska – Saudijska Arabija 28:23.

Drugo kolo: Mađarska – Hrvatska 28:31, Čile – Njemačka 14:35, Saudijska Arabija – Bjelorusija 26:29.

Treće kolo: Mađarska – Čile 34:29, Hrvatska – Bjelorusija 31:25, 17. januara: 17.45 Njemačka – Saudijska Arabija.

Poredak: Hrvatska 6, Njemačka 4 (-1), Mađarska 2, Bjelorusija 2, Čile 2, Saudijska Arabija 0 (-1).

Četvrto kolo – 18. januara: 14.00 Saudijska Arabija – Mađarska, 17.45 Bjelorusija – Njemačka, 20.45 Hrvatska – Čile.

Peto kolo – 20. januara: 14.00 Saudijska Arabija – Čile, 17.45 Njemačka – Hrvatska, 20.45 Bjelorusija – Mađarska.

 

GRUPA D (Pariz):

Prvo kolo: Katar – Egipat 20:22, Švedska – Bahrein 33:16, Danska – Argentina 33:22.

Drugo kolo: Danska – Egipat 35:28, Argentina – Švedska 17:35, Bahrein – Katar 22:32.

Treće kolo: Egipat – Bahrein 31:29, Danska – Švedska 27:25, 17. januara: 17.45 Katar – Argentina.

Poredak: Danska 6, Švedska 4, Egipat 4, Katar 2 (-1), Argentina 0 (-1), Bahrein 0.

Četvrto kolo – 18. januara: 14.00 Argentina – Egipat, 17.45 Danska – Bahrein, 20.45 Švedska – Katar.

Peto kolo – 20. januara: 14.00 Bahrein – Argentina, 17.45 Švedska – Egipat, 20.45 Katar – Danska.