Već na prvoj stepenici nokaut faze na Svjertskom prvenstvu za rukometaše u Francuskoj „pale su glave“ dva velika favorita – olimpijskog prvaka Danske i evropskog prvaka Njemačke. To niko nije mogao predvidjeti, ali ove dvije selekcije ispale su u osmini finala ovogodišnjeg Mundijala!

Dance je eliminirala Mađarska koja je slavila sa 27:25 (13:12). Mađari su u grupnoj fazi izgubili od Njemačke, Hrvatske i Bjelorusije i bili su totali autsajderi, ali su protiv Danaca od prve do zadnje minute igrali maestralno, vodili cijelo vrijeme i na kraju slavili. Golman Roland Mikler sa 15 odbrana i Mate Lekai sa 6 golova vodili su Mađarsku do čudesnog trijumfa.

I kad se pomislilo da je ovo najveće iznenađenje Mundijala, uslijedilo je još veće. Favorizirana Njemačka je izgubila od Katara sa 22:20 (9:10). Dobojlija i nekadašnji reprezentativac BiH Danijel Šarić sa 15 odbrana te Rafael Kapote sa 9 golova bili su najbolji u timu Katarana.

Pred 16.000 gledalaca u Lilu Švedska nije imala problema protiv Bjelorusije (41:22).

Hrvatska je zahvaljujući odličnoj odbrani protiv Egipta nakon prvih 30 minuta vodila s respektabilnih 13:7. No, u drugom dijelu Egipćani su se vratili u meč, smanjili zaostatak na dva gola i u zadnjih 15 minuta se ušlo u neizvjesniju završnicu. Domagoj Duvnjak je u 48. minuti pogodio za 18:14, a Željko Musa nešto kasnije za 19:15 i bilo je jasno da Egipćani ne mogu do preokreta. Na kraju je završilo sa 21:19 za Hrvatsku.